Офіційний сайт Якимівського району Запорізької області

Якимівський район

 

 

Якимівський район

район України на півдні Запорізької області. Районний центр Якимівка. Населення району становить 33 449  осіб (2017). Площа району — 1856 км².

 

Герб Якимівського району

символ Якимівського району Запорізької області, затверджений рішенням Якимівської районної ради.

Автор проекту герба — Олексеєва Любов Федорівна, викладач образотворчого відділення Якимівської дитячої музичної школи.

          Гербовий щит має форму чотирикутника з півколом в основі. Укіс зліва розмежовує щит на синє і зелене поле. Герб містить три негеральдичні фігури: срібний схід сонця та срібні морські хвилі на синьому полі і золотий колос на зеленому; все це разом є символом родючості та надії на завтрашнє.

Символічне значення кольорів:

зелений — символ надії, благополуччя, свободи, а в даному випадку ще символічно означає оброблену, вкриту рослинами землю;
блакитний — на гербі є символом вірності й честі. Це також колір неба та Азовського моря;
золотий — символ багатства, яке дає колосся хліба.

          Щит герба розташований на картуші у вигляді грамоти золотого кольору, в нижній частині якої розміщено надпис «Якимівський район» та рік утворення — 1923.

 

          Прапор району — трикольоровий. Він повторює державні — жовтий та блакитний кольори, має також червону смугу. Червоний колір за законами геральдики символізує мужність, любов та велич душі, а в даному випадку несе ще і історичне значення: малиновим був колір прапорів запорізьких козаків; це колір крові, якою була полита наша земля в різні історичні епохи, в тому числі в роки громадянської та Великої Вітчизняної війн.

          У верхньому куті, поруч із древком, розташовано щит герба району. На блакитній смузі містяться стилізовані морські хвилі.

Автор проекту прапора — колектив образотворчого відділення Якимівської дитячої музичної школи.

 

Географія розташування

          Територія району становить 1,86 тис. км². (185,588 тис. га), що становить 7 % від загальної території області.

       Район межує з Мелітопольським та Веселівським районами Запорізької області, Генічеським та Іванівським районами Херсонської області, на сході і південному сході омивається Молочним та Утлюцьким лиманами, на півдні — Азовським морем, на узбережжі якого розташовані понад 200 баз відпочинку та інших оздоровчих закладів.

       Дно лиманів вкрито товстим шаром лікувальних грязей, які використовуються лікувально-оздоровчими закладами. Неподалік від сіл Шелюги та Богатир знаходяться джерела лікувальної води.

         Узбережжя моря та лиманів є місцем скупчення птахів перед відльотом у теплі краї, але значна кількість їх останніми роками залишається на узбережжі на зимівлю.


Флора і фауна

          У прибережних водах моря та лиманів водяться цінні види риб (осетер, білуга, севрюга, піленгас).

         Зеленою перлиною не тільки району, але й області, є Богатирське лісництво, загальна площа якого становить 1,5 тис. га. Тут представлені різноманітні види рослинного і тваринного світу, багато яких занесені до Червоної книги. У лісництві водяться дикі кабани, косулі, фазани. Останнім часом збільшилась кількість зайців та лисиць. А в степовій зоні району з'явились і вовки.


Рельєф

          Рельєф району рівнинний, середньостатистична висота над рівнем моря становить 10-15 м.


Клімат

          Клімат Якимівського району помірно-континентальний з вираженими засушливо-суховійними явищами, тобто типовий клімат степів. Важливою характеристикою для сільського господарства є безморозний період, тривалість якого становить 175—185 днів.

         Район розташований південніше смуги високого тиску, яка являє собою своєрідний вітророзділ. Тому, переважаючими вітрами в зимовий період є східні та північно-східні, влітку — переважають західні та північно-західні. Середньорічна температура повітря коливається від 7,9 °C до 9,6 °C. Середня температура січня становить −3 °C −5 °C, червня від 22,6 °C до 23,5 °C. Для району характерний континентальний тип річного руху опадів із максимумом навесні та влітку, мінімумом взимку. Річна кількість атмосферних опадів коливається в межах 360—375 мм. Опади переважно фронтальні, випадають у вигляді дощу та снігу, для літнього періоду характерні зливи. Випаровуваність по території району перевищує величину опадів, коефіцієнт вологості менше 1, через що район відносять до регіонів недостатньої вологості.


Корисні копалини

         Територія району на сході і південному сході омивається Молочним та Утлюцьким лиманами, дно яких вкрито товстим шаром лікувальних сірководневих грязей, які використовуються бальнеогрязевим санаторієм «Кирилівка» для лікування захворювань периферійної нервової системи, кістково-м'язової системи. Хлоридонатрієва, йодобромна мінеральна вода, яка подається глибоководними свердловинами в бювет санаторія «Кирилівка», застосовується при лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, печінки, жовчного міхура, а також використовується для лікувальних процедур.

          На території Радивонівської курортної зони неподалік від села Перемога у поймі річки Тащенак знаходиться джерело води, яке потребує проведення дослідження на предмет придатності для виробництва мінеральної води. Крім того, на території району розташовано 169 артсвердловин, які є комунальною власністю територіальних громад району та які є родовищами корисних копалин загальнодержавного значення.

 

Історія

          Історія народів, які селилися на території району, сягає тисячоліть, про це свідчать кургани бронзової епохи (ІІ тисячоліття до нашої ери). В 1784 році була заснована Таврійська губернія, куди входила і Якимівська волость. В селах волості панівне положення займали крупні поміщики, а селяни-бідняки свої невеликі земельні ділянки обробляли примітивними знаряддями праці і тому погано оброблена земля давала вкрай низькі врожаї.

          Районний центр, селище міського типу розташоване на річці Малий Утлюк. Виникло поселення в 1833 році на місці колишнього ногайського аулу Азберда — «нечисленна берда». Заснували його сектанти-духобори з мордви, зі Спаського повіту Тамбовської губернії. Селище отримало назву Якимівка від імені її засновника — поліцейського Якима Колосова, який керував заселенням цієї місцевості. Населення не раз поповнювалось переселенцями з Тамбовської і Курської губерній, а в 1855 році — зі Спаського повиту знову ж таки Тамбовської губернії. В 1863 році Якимівка стає волосним центром.

          З розвитком ринкових відносин у кінці минулого століття Якимівка стає одним із найбільших пунктів торгівлі зерном. На початок ХХ сторіччя вантажообіг залізничної станції Якимівка досяг півмільйона пудів на рік.

 

Адміністративний устрій Якимівського району

          Адміністративно район поділяється на 2 селищні ради і 12 сільських рад, які об'єднують 44 населених пунктів та підпорядковані Якимівській районній раді. Адміністративний центр — смт Якимівка.
Населення

          У районі станом на жовтень 2014 року проживає, з врахуванням попередніх результатів Всеукраїнського перепису населення, 33 тис. жителів, з яких 56,8 %  сільські жителі.

          Центр району — селище міського типу Якимівка, у якому проживає 12,8 тис. мешканців. Віддаленість райцентру від м. Запоріжжя становить 140 км.

Етнічний склад населення району на 2001 рік був представлений наступним чином:

українці — 61,6 %;                                   росіяни — 31,6 %;

болгари — 1,6 %;                                        інші національності — 5,2 %.

 

Транспорт

          Район перетинають дві автомобільні дороги державного значення E105 (Харків—Сімферополь протяжністю 35 км та E58 (Маріуполь—Одеса) протяжністю 13 км.
          На території сільських та селищних рад Якимівського району розташовано 360 км внутрішньогосподарських доріг збудованих господарствами-сільгоспвиробниками.

          Важливе значення для району має автодорога Якимівка-Кирилівка протяжністю 50 км. На території району розташовано 275 км доріг з твердим покриттям, або 68 % від загальної протяжності автошляхів. В районі працює дві автостанції — в смт. Якимівка та смт. Кирилівка.
         Район перетинає залізниця зі станцією Якимівка, яка обслуговує пасажиро- та вантажоперевезення. Крім того, на залізниці, що проходить через с. Дружба Розівської сільської ради, розташована зупинка перегону 1267-й кілометр, яка обслуговує лише пасажироперевезення на приміських електропоїздах. Довжина залізниці на території району становить 35 км.
         Найближчий аеропорт від смт. Якимівка розташований у м. Мелітополі на відстані 25 км. Найближчий аеропорт від смт. Якимівка, яким користуються пасажири, розташований у м. Запоріжжі на відстані 140 км. Найближчий річковий порт від смт. Якимівка розташований у м. Запоріжжі на відстані 140 км. Найближчий морський порт від смт. Якимівка розташований у м. Бердянську на відстані 120 км.

 

Промисловість

          Найбільшу питому вагу в структурі економіки району складає аграрний сектор. Спеціалізація району — рослинництво і тваринництво.

         Сільськогосподарські угіддя становлять 134712,2285 га. Із загальної площі сільгоспугідь 117339,2467га — це рілля, з якої зрошувані землі — 50,61 тис.га. У промисловості основною галуззю є переробка сільськогосподарської продукції.

 

Соціальна сфера

          Збережена мережа закладів освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури та спорту. Функціонує 19 шкіл,  центральна районна лікарня, дільнична лікарня, лікарські амбулаторії, фельдшерсько-акушерські та фельдшерські  пунктів,  будинкіи культури та сільські клуби, бібліотеки, музичні школи та  філії. Паркове господарство, районний історико-краєзнавчий музей, сільські музеїв бойової слави та трудової слави. Збережено пам'ятники історії, культури, архітектури та археології.

 

Туристичний потенціал

          На узбережжі Азовського моря розташовані понад 200 баз відпочинку та інших оздоровчих закладів. Дно лиманів вкрито товстим шаром лікувальних грязей, які використовуються лікувально-оздоровчими закладами. Неподалік від сіл Шелюги та Богатир знаходяться джерела лікувальної води.

Території та об'єкти природно-заповідного фонду

Ландшафтний заказник «Сивашик»
Ландшафтний заказник «Федотова Коса»
Дендрологічний парк «Золотий берег»
Лісовий заказник «Радивонівський»
Зоологічний заказник «Алтагирський»
Ландшафтний заказник «Заплава р. Малий Утлюк»
Орнітологічний заказник «Заплава р. Атманай»
Ботанічний заказник «Правий берег Молочного лиману»
Ботанічний заказник «Степовий схил Молочного лиману»
Орнітологічний заказник «Тащенацький під»
Гідрологічний заказник «Молочний Лиман»
Заказник «Гирло Молочного лиману»
Верхів'я Утлюкського лиману
Парк санаторія «Кирилівка»

Основні дані

Країна: Україна
Область: Запорізька
Код КОАТУУ: 2320300000
Населення: 33 449 (01.06.2017)
Площа: 1856 км²
Густота: 18.080540540541 осіб/км²
Тел. код: +380-6131
Поштові індекси: 72500—72564