Офіційний сайт Якимівського району Запорізької області

Новини

Зміни до українського законодавства

      Зміни до українського законодавства, зокрема ухвалення Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної»


Важливість мовного закону


     Верховна Рада України 25 квітня ухвалила Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який деталізує державний статус та вживання української мови. Він закріплює за українською статус єдиної державної мови, яка є обов'язковою для органів державної влади та публічних сфер на всій території держави. Спроби просувати на території України ідею багатомовності або надання офіційного статусу будь-якій іншій мові закон прирівнює до дій, спрямованих на повалення конституційного ладу, що є злочином. Новий документ, який підтримала переважна більшість представників усіх фракцій і груп у парламенті, набуде чинності через два місяці після публікації - за винятком окремих положень.
     Окремо в законі наголошується, що його дія не поширюється на приватне спілкування та мову релігійних обрядів. При цьому за дужки винесені мовні права нацменшин. У тексті говориться, що ці питання регулюються законом про права нацменшин.
     Державний статус української мови гарантує Конституція. Але деталі використання мов у різних сферах життя має визначати закон.
Новий закон зобов'язує представників багатьох органів влади та державних та комунальних структур під час виконання своїх службових обов'язків користуватися виключно державною мовою. Сюди належать як перші особи держави, так і керівники усіх міністерств та відомств, державні чиновники, депутати усіх рівнів, представники місцевих органів влади, судді, правоохоронці, військовослужбовці, працівники закладів освіти та охорони здоров'я. Українська має бути робочою мовою органів державної влади і діловодства. Усі зустрічі та засідання повинні проводитися українською мовою або ж забезпечуватися перекладом на державну мову.
    Підтвердженням належного рівня володіння українською мовою у деяких випадках є атестат про повну середню освіту, в інших - сертифікат про рівень володіння державною мовою. Відтепер кандидати на пост президента України муситимуть надавати сертифікат про рівень володіння українською мовою.
Українська визначається законом і мовою освіти в Україні. Дітям, які походять з родин представників нацменшин і корінних народів, закон гарантує право на навчання у державних та комунальних навчальних закладах (школах і садках) рідною мовою поряд з українською – у спецкласах і групах. Крім того, до програм навчальних закладів може бути внесено одну чи кілька дисциплін, які викладаються офіційними мовами ЄС.
     Мовою науки та культури закон також проголошує державну мову. Супровід усіх концертів, театральних вистав, публічних заходів в Україні має проводитись державною мовою. Закон дозволяє використання іншої мови, окрім української, під час культурних заходів, «якщо це виправдано творчим задумом організаторів». Якщо ведучий не знає української, то його виступ мають перекладати. Художні фільми мають демонструватися державною мовою або з дубляжем чи субтитрами. Книговидавці, внесені до Держреєстру, зобов'язані видавати українською не менше половини своєї продукції.
Закон дає кожному в Україні відвідувачу право вимагати в ресторані чи кафе меню та обслуговування українською мовою. Перейти на іншу мову працівник сфери обслуговування може лише на прохання клієнта. Загалом усі підприємства і організації всіх форм власності, які працюють зі споживачами, повинні здійснювати обслуговування українською мовою. Це правило поширюється також на інтернет-магазини і торгівлю через інтернет-каталоги.
Збільшення квот у ЗМІ
     Державна мова визначається і мовою телебачення і радіомовлення в Україні. Закон збільшив квоти на використання української мови в цих медіа. Відтепер частка мовлення українською мовою на національних каналах ТБ та радіо має становити не менше ніж 90 відсотків від загальної тривалості передач і фільмів. Для місцевих телерадіокомпаній мовлення іншими мовами має становити не більш як 20 відсотків. Утім, встановлюється довгий перехідний період для запровадження цієї норми - п'ять років.
      Щодо друкованих ЗМІ, то вони також повинні видаватися українською мовою. Видавець має право видавати газету або журнал у двох або більше мовних версіях, проте одна з них має бути українськомовна. Також у кожному місці поширення друкованих ЗМІ українськомовних газет і журналів має бути не менше ніж 50 відсотків. У книгарнях не менше половини мають бути українських назв. Для спеціалізованих книжкових магазинів (книгарні іноземної літератури, підручників іноземних мов) дана норма не діятиме.
Покарання штрафами
     У законі також розроблена система штрафів у розмірі від 200 до 600 неоподаткованих мінімумів за повторне порушення його норм. Перехідний період для застосування цієї норми складає три роки.
Згідно з новим законом, в Україні має з'явитися Національна комісія зі стандартів державної мови, яка визначатиме рівень володіння українською мовою та видаватиме відповідні сертифікати. Стежитиме за виконанням мовного закону Уповноважений із захисту державної мови, якого призначатиме Кабінет міністрів України. Уповноважений ініціюватиме розслідування щодо порушень посадовими особами норм закону, складатиме протоколи та застосовуватиме стягнення штрафів у випадках, встановлених законом.
     Де домінуватиме українська мова?
• У державному секторі та в органах місцевого самоврядування; В комунальному секторі та на підприємствах всіх форм власності; В громадських та інших організаціях; В освіті та науці; В медицині; У сфері послуг; В енергетиці та промисловості; В кіно та театрі; В медіа та на інтернет-сайтах; У діяльності війська та силових структур.
    Іноземні мови та мови національних меншин можуть використовуватись вільно:
• У приватному спілкуванні.
• У релігійних обрядах.
• У сфері вивчення іноземних мов.
• У наукових виданнях (якщо ідеться про мови Ради Європи).
• У назвах і зображеннях зареєстрованих в Україні торгових марок.
• У культурному житті національних меншин: їхні потреби захищає окремий закон «Про національні меншини».
• У роботі прикордонників, правоохоронців, медиків тощо, які мають справу з людьми, які не знають української.
Українською мають вільно володіти:
• Посадовці та кандидати на посади: зокрема, президент, прем’єр, спікер та віце-спікери, міністри, керівники всіх центральних органів влади та органів Автономної республіки Крим.
• Особи, які хочуть отримати громадянство.
• Адвокати і нотаріуси.
• Працівники патронатних служб і освітяни.
• Медики.
• Менеджмент державних та комунальних підприємств.
    Громадяни України також зобов’язані володіти українською мовою на базовому рівні, однак за незнання мови для них немає жодних санкцій. Інша річ, що без іспиту з української на базовому рівні жоден іноземець чи особа без громадянства не зможе стати громадянином України.
Що ж до посадовців та представників бізнесу, освіти, медицини чи сфери послуг – то їх перевірятимуть мовні інспектори. Штрафи та інші покарання за незнання мови в перші три роки не застосовуватимуться – натомість в Україні діятимуть безкоштовні мовні курси для всіх охочих. Автори закону впевнені, що за три роки українську мову можна вивчити.
Відтепер українська мова вважається одним із символів державності (разом із гербом, гімном України і прапором), а відтак за знущання над мовою доведеться відповідати перед законом.
     Закон передбачає штрафи або кримінальну відповідальність:
• За наругу та паплюження державної мови, яка вважається одним із символів державності.
• За спроби запровадження офіційної багатомовності.
• За незнання державної мови посадовцями та суддями.
• За порушення чинних мовних квот у кіно та в медіа.
• За відсутність базової україномовної версії будь-якого сайту.
• За порушення мовних вимог щодо робочого спілкування та документообігу органів влади, підприємств та організацій.
     Закон про державну мову гарантує:
• Безкоштовні мовні курси для посадовців та всіх охочих.
• Захист та розвиток всіх діалектів української мови.
• Вживання мов Ради Європи та ЄС в різних сферах.
• Вживання та вивчення мов національних меншин, відповідно до закону «Про національні меншини».
     Також буде запроваджено контроль порушень мовних прав громадян та бездіяльності органів влади спеціальною установою на чолі з Уповноваженим із захисту мови. До Уповноваженого зможе звернутись кожен громадянин. У разі порушення суб’єктом господарювання, що провадить господарську діяльність на території України закону про мову - Уповноважений, його представник складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, оголошує такому суб’єкту попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта, про що зазначається в акті. У разі повторного протягом року порушення вимог, встановлених статтею 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», Уповноважений, його представник складає протокол та накладає на суб’єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на території України, штраф у розмірі від від 5 100 до 6 800 гривень. Його можна сплатити протягом 15 днів або оскаржити у суді.
     Передбачено, що норма про штрафи почне діяти через 6 місяців після призначення Уповноваженого з питань захисту державної мови.
Крім того, через 3 роки запроваджується й загальна адміністративна відповідальність. Зокрема, за порушення застосування мови у діловодстві, Збройних силах та Нацполіції передбачений штраф від 3 400 до 6 800 гривень, у сфері культури, освіти, реклами - 3 400 - 5 100 гривень, а у друкованих ЗМІ - 6 800-8 500 гривень. В решті випадків – штраф становитиме 3 400-5 100 гривень.

    За отриманням юридичної консультації звертайтесь до відділу «Якимівське бюро правової допомоги» Мелітопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за такою адресою: смт. Якимівка, вул. Центральна, 93. Номер телефону: (06131) 9-17-11; (068) 4875489.П'ятниця, 21 Червня 2019 11:29 | Переглядів: 208

Звернення

Голова районної ради
Шило Юрій Володимирович